НОВІ ПІДХОДИ ДО ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МЕНЕДЖЕРІВ У СПОРТІ У КОНТЕКСТІ СТРАТЕГІЧНОЇ ПРОГРАМИ РОЗВИТКУ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ТА НОВАЦІЙ ОСВІТНЬОГО ЗАКОНОДАВСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/spectrum/2024-1-22Ключові слова:
сталий розвиток, стратегія, менеджер, освіта, освітня програма, міждисциплінарний підхідАнотація
Сучасні виклики, такі як зростання захворюваності, зниження рівня фізичної активності, необхідність адаптації до нових умов життя, вимагають перегляду і переосмислення державної політики щодо благополуччя і здоров’я нації. Для ефективного розвитку сфери фізичної культури і спорту необхідна дієва система підготовки відповідних кадрів – менеджерів, які повинні мати знання та навички у таких сферах, як управління, економіка, право, психологія, педагогіка. У контексті новацій освітнього законодавства це дослідження пропонує критичний огляд стратегічних документів, прийнятих останнім часом в Україні, які є основою для розроблення та реалізації конкретних заходів у сфері фізичної культури і спорту, та покликане забезпечити розуміння підґрунтя формування нових підходів щодо професійної підготовки менеджерів у спорті шляхом запровадження міждисциплінарних освітніх (наукових) програм вищої освіти. Мета. Обґрунтування нових підходів до формування професійної підготовки менеджерів у сфері фізичної культури і спорту, що включає розроблення освітніх програм, які будуть відповідати сучасним потребам суспільства та ринку праці. Методи. Аналіз і синтез, порівняння і спостереження, аналіз та систематизація джерел наукової та методичної літератури, нормативно-правових актів. Результати. Проаналізовано формування державної політики сталого розвитку в Україні у контексті розвитку освіти та фізичної культури і спорту як визначальних факторів національного прогресу та здоров’я нації. Визначено актуальність проблеми підготовки компетентних менеджерів у спорті, розроблення нових підходів до освітніх програм їхньої підготовки. Розглянуто міждисциплінарний підхід до розроблення освітніх програм та потребу подальшого нормативного забезпечення їхньої реалізації. Окреслено виклики, які стоять перед закладами вищої освіти, пов’язані з розробленням та реалізацією міждисциплінарних програм підготовки менеджерів у сфері фізичної культури і спорту.
Посилання
Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/722/2019#Text.
Про затвердження стратегії розвитку фізичної культури і спорту на період до 2028 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1089-2020-%D0%BF#Text.
Resolution adopted by the General Assembly on 3 December 2018. URL: https://undocs.org/en/A/RES/73/24.
Про фізичну культуру і спорт: Закон України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3808-12#Text.
Спортивний менеджмент: європейська школа. Сучасна освіта. 2015. № 1–2. URL: https://s-osvita.com.ua/ua/magazine/stati-izzhurnala/obuchenie-za-granitsej/1237-sportivnijmenedzhment-evropejska-shkola.
Шкур І., Шулик Ю. Зарубіжний досвід упровадження міждисциплінарних освітніх програм та можливості його застосування в Україні. Вісник Бердянського державного педагогічного університету. Серія: педагогічні науки. 2020. Вип. 2. DOI: 10.31494/2412-9208-2020-1-2-114-127.
Про затвердження Вимог до міждисциплінарних освітніх (наукових) програм. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0454-21#Text.